Birželio 5 d. integruota lietuvių kalbos ir literatūros bei istorijos ir pilietiškumo ugdymo pamoka devintokams vyko Lazdijų raj. Kalniškės mūšio vietoje. Čia 1945 m. gegužės 16 d. partizanai, vadovaujami Lietuvos ulonų puskarininkio Jono Neifalto-Lakūno susikovė su NKVD kariuomenės pulku. Užvirė smarkus mūšis su keletą kartų gausesnėmis priešų pajėgomis. Šiame mūšyje žuvo 44 partizanai. Jų kūnai buvo niekinami ant gatvės grindinio Simne.

Mokiniai, remdamiesi istorijos žiniomis, partizano L. Baliukevičiaus-Dzūko dienoraščiu, poetų-partizanų D. Glemžatės ir B. Krivicko eilėraščiais aiškinosi partizaninio karo prasmę ir reikšmę tautos ateičiai, aptarė, kokius idealus kovoje gynė tik šiek tiek vyresni už juos pokario jaunuoliai, ką jie paaukojo ant Tėvynės laisvės aukuro. Mokiniai svarstė, kaip šiandien žmonės vertina partizanų kovą, ar mūsų visuomenė pateisina kovojusiųjų viltį matyti laisvą, nepaklupdytą ant kelių Lietuvą.

Susikaupimas ir rimtis atsispindėjo mokinių veiduose lankant kryžių kalnelį mūšio vietoje bei Simno kapinėse prie paminklo žuvusiems partizanams, kur devintokai uždegė atminimo žvakes, padėjo gėlių.

N. Babeckienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja